chloramfenikol

Detreomycyna – Chloramfenikol

Ciało stałe (proszek) barwy białej do jasnożółtej, bez zapachu, o gorzkim smaku. Detreomycyna to antybiotyk pierwotnie wyizolowany ze szczepu bakterii Streptomyces venezuelae, na skalę przemysłową otrzymywany syntetycznie.

Synonimy: Detreomycyna, Chloramfenikol, Chloramphenicolum, Detreomycinum, Chloromycetinum, Chloromycetyna, Chloracid

 

Działanie/zastosowanie: (na co?)

Bakteriostatyczne o szerokim spektrum działania na bakterie Gram-ujemne i Gram-dodatnie, krętki i riketsje (Haemophilus influenzae, Salmonella spp., Neisseria spp., Klebsiella spp., Streptococcus pneumoniae i bakterie beztlenowe (umiarkowanie wobec Bacteroides fragilis, silnie wobec Propionibacterium acnes), Staphylococcus spp., Streptococcus pyogenes, Escherichia coli, Proteus mirabilis, Shigella spp., Serratia marcescens, Mycoplasma spp., Rickettsia spp., Chlamydiaspp.)

Szczepy oporne na działanie detreomycyny: Pseudomonas aeruginosa, prątki kwasoodporne, niektóre laseczki z rodzaju Bacillus.

Chloramfenikol wiąże się z podjednostką 50S rybosomu, blokuje enzym peptydylotransferazę.

Zewnętrznie: detreomycyna znajduje zastosowanie z leczeniu zakażeń skóry, oka oraz ucha. W recepturze aptecznej z chloramfenikolem przyrządza się najczęściej maści oraz roztwory spirytusowe ale także m.in. kremy, pasty, gałki dopochwowe oraz maści i krople oczne.

Dawkowanie:

Zewnętrznie: na miejsca zmienione chorobowo maksymalnie 3 razy dziennie (co 6-8 h), kuracja nie powinna trwać dłużej niż 14 dni. Nie powinno się stosować chloramfenikolu u dzieci < 11 roku życia.

Rozpuszczalność:

trudno rozpuszczalny w wodzie (2.5 g/l w temp 25 st.C), dobrze rozpuszcza się w etanolu 96%

Interakcje:

Chloramfenikolu nie należy stosować miejscowo z erytromycyną oraz innymi antybiotykami makrolidowymi, ze względu na ten sam mechanizm działania. Nie należy również stosować łącznie z penicylinami i cefalosporynami ze względu na działanie antagonistyczne.

Dawka maksymalna/zwykle stosowana:

Sprawdź tutaj

Dodatkowe informacje: 

Ważne: w rzadkich przypadkach (ale jednak…) miejscowe zastosowanie detreomycyny było przyczyną uszkodzenia szpiku kostnego z występowaniem anemii aplastycznej oraz obserwowano nieprawidłowy obraz krwi.

na co detreomycyna wskazania, detreomycyna 1% trądzik, detreomycyna 2% wskazania opryszczka trądzik


Przeglądaj powiązane recepty
detreomycyna
detreomycyna chloramfenikol

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.