Czystek herbata

Napar, odwar, ekstrakcja, herbata z czystka…

Zioła zawierają olbrzymie ilości związków wpływających pozytywnie na nasz organizm, również wykazujących działanie lecznicze. Istnieje wiele metod pozyskiwania substancji aktywnych (ekstrakcji) z ziół. W celu otrzymania wyciągów leczniczych sporządza się najczęściej napary, odwary,maceraty oraz nalewki. Obecnie w naszym kraju panuje moda na zioło czystek. Pomimo, iż jego właściwości lecznicze nie są potwierdzone konkretnymi badaniami, większość zachwala jego działanie i regularnie pije herbatę z czystka. Przygotowanie herbatki z czystka to w fachowym brzmieniu przygotowanie wyciągu na wzór naparu. Czystek herbata. czystek jak parzyć


Jak prawidłowo sporządzić napar  z czystka i uzyskać jak największe stężenie substancji aktywnych? jak parzyć Czystek herbata

czystek herbata


Z definicji sporządzanie naparów (Infusa) zarezerwowane jest głównie dla surowców glikozydowych oraz wszystkich innych, których związki aktywne są wrażliwe na długotrwałe działanie temperatury powyżej 90 st. C. Ziele czystka zawiera m.in. polifenole, które można zaliczyć do związków termolabilnych (wrażliwych na temperaturę). Z przeprowadzonych badań (patrz: Źródła) wynika, że optymalna temperatura wody do ekstrakcji powinna wynosić od 70 – 80 st. C, czas ok 10-15 minut. W takich warunkach praktycznie nie dochodzi do strat związków na których nam zależy.

Biorąc pod uwagę dane pochodzące ze wspomnianych publikacji oraz ograniczone warunki domowe, najwłaściwszym sposobem przyrządzenia wartościowej herbaty z czystka jest zalanie rozdrobnionego surowca (1 łyżka na 200 ml wody) gorącą 85-90 st. C (nie wrzącą!) wodą i parzenie pod przykryciem (ze względu na m.in. ulatniające się olejki eteryczne) ok 10 minut. Następnie napar należy ostudzić do temperatury pokojowej i odcedzić (wytrawiony surowiec wyrzucić). Herbatę z czystka zaleca się wypić bezpośrednio po przygotowaniu. (nie robimy na zapas;)

Jest to mój autorski sposób przygotowania wartościowej herbaty z czystka oparty na analizie kilku publikacji naukowych dotyczących metod pozyskiwania związków aktywnych z ziół. Posiadasz ciekawe artykuły związane z tematem a może chcesz włączyć się dyskusji na temat metod sporządzania wyciągów z czystka? Zapraszam do komentowania.


 

autor: mgr farm. Ewa M.

czystek herbata

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.