Wyniki konkursu “Lek recepturowy – lek szyty na miarę”

Dziękujemy wszystkim uczestnikom za nadesłane zgłoszenia, zwycięzcom gratulujemy kreatywności. Zainteresowanie konkursem przerosło nasze oczekiwania. Wyłonienie najlepszych odpowiedzi było bardzo trudne, doceniając Wasze zaangażowanie oraz dzięki uprzejmości firmy EPRUS (fundatora nagród) zdecydowaliśmy również o przyznaniu 3 wyróżnień. Poznajcie wyniki:


Nagrody główne:

 

 

1.

@Marzena

Robiony na świeżo, każdy lek apteczny
ma takie składniki, że będzie skuteczny
Indywidualny dobór ma składników
Świetny dla dzieciaków i dla alergików

Każdy lek robiony jest na zamówienie
zazwyczaj w swej jednej, ryczałtowej cenie
ręka farmaceuty składniki dobierze
dokładnie je zważy, dokładnie odmierzy

Leki recepturowe, biją inne na głowę
te w których zdradliwa chemia niszczy nasze zdrowie
może w recepturowych kolor trochę bledszy
lecz kiedy z nich korzystasz czujesz się bezpieczny

Jeśli masz uczulenie na chemię koncernową
poproś o recepturę sprawdzoną, gotową
w czystej, dobrej aptece lek ci przygotują
i wszystkie składniki dokładnie spisują

Lek jest zawsze robiony z najświeższych składników
nie zawiera polepszaczy i sztucznych barwników
chociaż termin ważności krótszy bywa nieco
wszyscy dbający o zdrowie, lek ten ci polecą

Zawsze wiesz, co w tym leku, nic ci nie zaszkodzi
korzystają z tych leków i starzy i młodzi
Moja babcia robione maści wciąż stosuje
popiera polską farmację i już dobrze się czuje

 

2. 

@Joanna

Gdyby nie leki recepturowe życie farmaceuty byłoby nudne. Kiedy dostajemy receptę włącza się tryb agenta 007. Jest akcja, wir emocji, przygody- szukamy,czy jakaś diabelna niezgodność nie wkradła się do składu, używamy metalowych narzędzi,żeby zapanować nad “wrogiem”,liczymy, planujemy, by w końcu obezwładnić go i zamknąć …. w miodowej butelce.

 

3. 

@Przemysław

Receptura jest “duszą apteki”, sprawia, że praca farmaceuty staje się najpełniejsza, najpiękniejsza i niezastąpiona przez nikogo.
Apteka w której pacjent wyłącznie kupuje lek gotowy, nie buduje swojej pozycji, chyba, że konkurencją cenową, poniżającą dla naszego farmaceutycznego posłannictwa.
W aptekach których lek jest wytwarzany budujemy tymczasem autorytet tego miejsca.
Pacjent powierza nam wykonanie leku, który następnie będzie stosował. Obdarza nas pełnym zaufaniem, którego – wykonując poprawnie dany lek recepturowy – nie możemy przecież zawieść.
Receptura w porównaniu z lekiem gotowym, daje nam możliwość indywidualnego podejścia do każdego pacjenta i możliwość zaprojektowania mu odpowiedniego leku np.: bez użycia środków konserwujących, uczulających, z dodatkowymi substancjami leczniczymi, w wymaganej dawce, stopniowo zmniejszanej lu zwiększanej w zależności od stanu terapii oraz w postaci najbardziej odpowiedniej dla grupy wiekowej, czy stanu chorobowego.
Pacjenci, którym pomogą leki przez nas zrobione, na pewno wrócą do naszej apteki by nam za nie podziękować, a przez to nawiążemy bardzo silną więź, której zbudowanie nie zawsze jest możliwe przy sprzedaży leków gotowych. 


 

Wyróżnienia:

 

Nagrodą jest książka “Receptura apteczna półstałych postaci leków do stosowania na skórę w teorii i praktyce”

 

1.

@Daria

Leki recepturowe są kwintesencją zawodu farmaceuty i posiadają cały ogrom zalet. Przede wszystkim pozwalają one Pacjentowi poczuć się wyjątkowo – w końcu są sporządzane specjalnie dla Niego i uwzględniają wszelkie parametry, takie jak, stadium i nasilenie choroby, waga, płeć czy wiek. Dawka substancji leczniczych może być dobrana indywidualnie przez lekarza, co jest bardzo istotnym aspektem. Co więcej, możliwa jest również zmiana formy leku np. z tabletek na postać płynną, z czego szczególnie będą zadowolone dzieci oraz osoby mające trudności z połykaniem.Dzieci uszczęśliwi również obecność substancji słodzących w lekach, które można dodać do konkretnych specyfików. Dużym udogodnieniem jest również łączenie kilku leków w jeden. Bardzo często leki przygotowywane w recepturze to leki z różnych powodów niedostępne na rynku, m.in. z powodu swej krótkiej daty ważności. Niezwykle ważnym jest też fakt, że leki recepturowe są pozbawione konserwantów, przeciwutleniaczy, barwników i innych polepszaczy, które mogą uczulać, dlatego są idealne dla alergików. Leki sporządzane na bazie receptury są też często tańsze niż ich gotowe zamienniki. Gdy już zakończymy terapię, Pacjentowi nie zostają niezużyte resztki farmaceutyku, gdyż otrzymuje on tylko taką ilość leku, jaką naprawdę potrzebuje. Jak widać, warto pamiętać o coraz bardziej zaniedbywanej recepturze, która jest przecież tak wartościowym środkiem ku poprawie zdrowia Naszych Pacjentów. 🙂

 

2.

@Izabela

Dlaczego lek recepturowy jest lepszy niż gotowy? To proste! Możemy indywidualnie dopasować lek do pacjenta, odpowiedzieć na jego konkretne potrzeby, bez zbędnego obciążania organizmu. W końcu każdy chciałby mieć coś, co jest zrobione tylko dla niego. A po drugie – jest to niesamowita okazja do wykazania się dla nas – farmaceutów. Bierzemy udział w procesie twórczym, bierzemy bezpośredni udział w terapii pacjenta, jesteśmy ważnym ogniwem w terapii. Podsumowując lek recepturowy daje korzyści trzem stronom: lekarzowi, który może idealnie wycelować w potrzeby pacjenta, pacjentowi – który otrzymuje lek skrojony idealnie dla niego, a także farmaceucie, który bierze udział w bezpośrednim procesie terapeutycznym czuwając jednocześnie nad prawidłową formą leku.

 

3.

@Anna

Dlaczego lek recepturowy jest lepszy od gotowego? Bez wątpienia dlatego, że jesteśmy w stanie dopasować go idealnie (indywidualnie) do potrzeb konkretnego pacjenta – czyli zastosować w nim taką/takie substancje jakie są mu potrzebne w celu wyleczenia bądź ulżenia w chorobie. Kolejne bardzo ważny powód – w leku recepturowym możemy zastosować substancje, które są na chwilę obecną coraz rzadziej spotykane w lekach gotowych takie jak: kwas borowy, ichtiol, prodermine. Nie wiem dlaczego producenci leków gotowych zrezygnowali z produkcji leków zawierających substancje, którymi leczyły się nasze babcie ale z doświadczenie wiem, że takie preparaty są bardzo skuteczne i lubiane przez pacjentów. Większość z nich nie wyobraża sobie życia bez nich. Kolejny powód- dostępność. Z preparatami gotowymi często jest tak “był ale go nie ma, brak w dostawach”, a z lekiem recepturowym opóźnienie może się zdarzyć zazwyczaj o dzień – kiedy dojedzie dostawa z brakującym składnikiem. I oczywiście cena- dla większości pacjentów wydatek około 10 zł jest znacznie lepiej tolerowany niż kilkunastu-kilkudziesięciu złotych na gotowe preparaty o podobnym składzie. 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.