FP XI Monografia Solutio antiseptica spirituosa ad usum dermicum – płyn do dezynfekcji z apteki

Dnia 11.03.2020 r. wprowadzono do Farmakopei Polskiej wydanie XI monografii narodowej Solutio antiseptica spirituosa ad usum dermicum (Etanolowy roztwór antyseptyczny do stosowania na skórę).

W każdej aptece posiadającej izbę recepturową będzie można bez recepty przygotować dla pacjenta preparat do dezynfekcji na bazie spirytusu do stosowania na skórę.

Preparat będzie miał status leku aptecznego.

Lek apteczny

Zgodnie z art. 2 pkt 10 i 12 ustawy Prawo farmaceutyczne lekiem aptecznym jest produkt leczniczy sporządzony w aptece zgodnie z recepturą farmakopealną ( może to być Farmakopea Polska, lub którakolwiek z funkcjonujących w krajach Unii Europejskiej ), przeznaczony do wydania w tej aptece. Leki apteczne apteka może wykonywać i sprzedawać swoim pacjentom bez recepty lekarskiej.

Jaka będzie cena środka do odkażania wykonanego w aptece na podstawie monografii FP 11?

Cena na pewno nie będzie jednakowa w każdej aptece, zależy ona od aktualnej ceny poszczególnych składników, opakowań, dodatkowo doliczona będzie opłata za zrobienie leku przez farmaceutę. Szacunkową cenę podamy wkrótce.

Monografia roztworu spirytusowego do dezynfekcji (skład)

Preparat jest etanolowo-wodnym roztworem z dodatkiem glicerolu i nadtlenku wodoru (wody utlenionej) o zawartości etanolu (C2H6O; m.cz. 46,07) od 75,0% (V/V) do 85% (V/V).

Przepis na 1 litr preparatu

Glycerolum 85% (Glicerol 85%) - 16,7mL
Hydrogenii peroxidum 3% (Woda utleniona) - 41,7 mL
Ethanolum 96%  (Spirytus 96%) - 833,3 mL
Aqua purificata (Woda oczyszczona) ad 1000,0 mL

Glicerol rozpuścić w etanolu (96%), dodać roztworu (3%) nadtlenku wodoru, uzupełnić wodą i zmieszać.


Jak przygotować spirytusowy roztwór antyseptyczny w domowych warunkach?

W aptece kupujemy glicerynę, wodę utlenioną oraz opcjonalnie strzykawkę 20ml (posłuży do odmierzenia ilości w ml). Spirytus 96% kupimy w sklepie spożywczym. Używamy wody destylowanej lub wodociągowej przegotowanej ostudzonej.

Preparat przygotowujemy na wzór przedstawionego w monografii powyżej leku aptecznego – stosujemy dokładnie takie same proporcje składników.

Glicerol (16,7 ml) należy rozpuścić w spirytusie (833,3 ml), dodać wody utlenionej (41,7 ml), uzupełnić wodą do 1000ml i zmieszać. Gotowy preparat najlepiej rozporcjować do mniejszych pojemników z końcówką dozującą (dostępne na allegro lub w Rossmanie) i odstawić na 72h.


Pojawienie się nowej monografii związane jest z rosnącą skalą zakażeń koronawirusem powodującym chorobę zakaźną COVID-19. Monografia została opracowana według rekomendowanego przez WHO składu preparatu do dezynfekcji skóry.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.