Ciecz bez zapachu, koloru bursztynowego.
Synonimy: Chlorheksydyna, Chlorheksydyny diglukonian roztwór 20%, Chlorhexidini digluconatis solutio
Działanie/zastosowanie:
Substancja o silnym działaniu bakteriostatycznym i bakteriobójczym (silnie na Gram-dodatnie, słabiej na Gram-ujemne), mechanizm polega na uszkadzaniu ściany komórkowej bakterii, działa również przeciwwirusowo. Chlorheksydyna (roztwór) zazwyczaj jest stosowana jako antyseptyk, środek odkażający skórę, błony śluzowe, rany ale również narzędzia chirurgiczne, powierzchnie płaskie.
W recepturze coraz częściej stosowana jako aktywny składnik płynów do płukania ust oraz żelów doustnych (o stęż. 0,1% lub 0,2%), o docelowym działaniu przeciwko bakteriom tworzącym próchnicę oraz po zabiegach chirurgicznym. Wspomaga leczenie aft oraz zakażeń jamy ustnej drożdżakami (np. odprotezowe zapalenie jamy ustnej, pleśniawki).
Sporządza się również recepturowe leki ginekologiczne z chlorheksydyną.
Może Cię zainteresować : Płyn do płukania jamy ustnej z chlorheksydyną [ lek robiony ]
Rozpuszczalność:
W wodzie nieograniczona
Gęstość:
1,065 g/cm3
Interakcje:
Roztwory mydła inaktywują działanie chlorheksydyny.
Dodatkowe informacje
Roztwór praktycznie nie podrażnia skóry oraz błon śluzowych, co sprzyja jego powszechnemu zastosowaniu.
Chronić przed światłem i działaniem wysokiej temperatury, gdyż pod wpływem tych czynników ulega rozkładowi do nieczynnych związków.
Przy zastosowaniu do płukania jamy ustnej, należy stosować kuracje max. 14-dniowe aby uniknąć przebarwień zębów.
Chlorheksydyna nie jest zalecana w ciąży oraz podczas karmienia piersią.
Zaleca się minimum 5-minutowy kontakt leczonej/dezynfekowanej powierzchni z roztworem w celu uzyskania optymalnego działania przeciwbakteryjnego.
Przeglądaj powiązane recepty
“Chlorheksydyna jest bezpieczna do stosowania miejscowego u kobiet w ciąży. Diglukonian chlorheksydyny , jako wielkocząsteczkowe białko nie przenika do krwioobiegu i tym samym nie może dostać się do płodu. Preparaty na bazie CHX są stosowane miejscowo do redukcji stanu zapalnego w jamie ustnej, który , jak dowodzą badania może wpływać niekorzystnie na rozwijający się płód i przebieg ciąży”