aqua purificata

Woda do receptury – Aqua pro usu officinale

Woda do receptury aptecznej (Aqua pro usu officinale) to woda przeznaczona do sporządzania leków recepturowych. Jej charakterystyka została dokładnie opisana w Monografii Narodowej FP X.

Synonimy: Aqua pro usu officinale, Aqua destillata, Aqua purificata, Aqua ad iniectabile, Woda do receptury aptecznej, Aqua dest

Aqua pro usu officinale musi spełniać wymagania Aqua purificata w pojemnikach lub Aqua ad iniectabile FP. Do sporządzania leków niejałowych, jałowych (w tym do oczu) można użyć obu rodzajów wody. (Aqua purificata musi być również jałowa)

Woda do receptury (woda do bezpośredniego użycia) może być wytwarzana w aptece z wody przeznaczonej do spożycia za pomocą specjalistycznych metod. W praktyce jednak tym sposobem wodę pozyskuje się bardzo rzadko. Zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem jest zakup gotowej, butelkowanej wody do receptury (woda w pojemnikach wg. FP X).

 

Woda do receptury musi być jałowa, przechowywana w warunkach zapewniających jej wymaganą czystość mikrobiologiczną (opakowania/butelki o pojemności nie większej niż 1000 ml). Każdy pojemnik musi być opatrzony etykietą “Produkt jałowy; nie stosować do leków pozajelitowych. Po otwarciu pojemnika wodę zużyć w ciągu 16 h”. Ponadto na etykiecie powinno znaleźć się miejsce do wpisania daty i godziny otwarcia pojemnika.

 

Surowce do receptury zarejestrowane w Polsce:

  • Woda do receptury aptecznej FP Fagron
woda do receptury fagron
Zdj. pochodzi ze strony producenta fagron.pl
  • Woda oczyszczona Prolab ( widoczna na zdjęciu w nagłówku) aqua destillata

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.