Pilokarpiny chlorowodorek – Pilocarpini hydrochloridum

Właściwości fizykochemiczne

Bezwonne ciało stałe koloru białego.

Synonimy

Pilocarpini hydrochloridum, Pilocarpinum hydrochloricum, pilokarpiny chlorowodorek

Postaci leku recepturowego

roztwory, krople

Działanie/zastosowanie

Pilokarpina jest głównym alkaloidem liści krzewu Pilocarpus jaborandi. Jest selektywnym agonistą receptorów muskarynowych, działa parasympatykomimetycznie.

Pilokarpina pobudza wydzielanie śliny, potu, łez oraz śluzu w drzewie oskrzelowym a także nasila czynność wydzielniczą żołądka, trzustki i jelit. Znalazła zastosowanie w leczeniu zespołu Sjogrena, który jest chorobą autoimmunologiczną, w przebiegu której powstają przeciwciała przeciw śliniankom i gruczołom łzowym. Stosowana jest także w leczeniu suchości jamy ustnej np. po chemioterapii.

Pilokarpina wykorzystywana jest też w okulistyce, ponieważ obniża ciśnienie śródgałkowe i zwęża źrenicę, dlatego może być stosowana w leczeniu jaskry zamkniętego i otwartego kąta przesączania. Zwężenie źrenicy następuje po 15-30 minut od aplikacji. Obecnie, z powodu licznych działań niepożądanych, pilokarpina w leczeniu jaskry jest zastępowana przez nowsze, bezpieczniejsze leki.

Może być używana jako odtrutka w zatruciach atropiną, ponieważ wykazuje w stosunku do niej działanie antagonistyczne.

Pilokarpina rozszerza naczynia krwionośne w skórze głowy, co przyczynia się do lepszego ukrwienia i odżywienia cebulek włosów, co czyni ją skutecznym lekiem przeciw łysieniu. W recepturze aptecznej spotykane są wcierki do włosów z pilokarpiną pobudzające wzrost włosów.

Przeciwwskazania: zapalenie tęczówki, ciałka rzęskowego lub rogówki, czyli stany w których zwężenie źrenicy jest niekorzystne, ciąża i okres karmienia piersią.

Działania niepożądane: nasilone pocenie i ślinienie, możliwe upośledzenie zdolności adaptacji gałki ocznej do ciemności i zmniejszenie ostrości widzenia – wskazana szczególna ostrożność w prowadzeniu pojazdów i maszyn.

Rozpuszczalność

rozpuszczalny w wodzie

Gęstość

nie dotyczy

Trudności/ niezgodności

nie dotyczy

Dawka max.

sprawdź tutaj

Przykłady recept

Rp. Frictio pro capilis

Resorcini   1,0

Pilocarpini   0,5

Ol. Ricini   3,0

Tinct. Chinae   5,0

Tinct. Capsici   4,0

Vit. B6   5 amp.

Spiritus Vini   ad   100,0

M.f. solutio

Dodatkowe informacje

Do sporządzanych w aptece wcierek do włosów z pilokarpiną koniecznie należy dołączyć etykietę “Trucizna”, tak jak w przypadku wszystkich innych substancji silnie działających przepisanych w preparatach do użycia zewnętrznego.

Źródła

  1. Karta charakterystyki produktu
  2. O. Sierpniowska, Tonik na porost włosów, Aptekarz Polski, 2009
  3. Ulotka produktu leczniczego

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.