Pilokarpiny chlorowodorek – Pilocarpini hydrochloridum

Właściwości fizykochemiczne

Bezwonne ciało stałe koloru białego.

Synonimy

Pilocarpini hydrochloridum, Pilocarpinum hydrochloricum, pilokarpiny chlorowodorek

Postaci leku recepturowego

roztwory, krople

Działanie/zastosowanie

Pilokarpina jest głównym alkaloidem liści krzewu Pilocarpus jaborandi. Jest selektywnym agonistą receptorów muskarynowych, działa parasympatykomimetycznie.

Pilokarpina pobudza wydzielanie śliny, potu, łez oraz śluzu w drzewie oskrzelowym a także nasila czynność wydzielniczą żołądka, trzustki i jelit. Znalazła zastosowanie w leczeniu zespołu Sjogrena, który jest chorobą autoimmunologiczną, w przebiegu której powstają przeciwciała przeciw śliniankom i gruczołom łzowym. Stosowana jest także w leczeniu suchości jamy ustnej np. po chemioterapii.

Pilokarpina wykorzystywana jest też w okulistyce, ponieważ obniża ciśnienie śródgałkowe i zwęża źrenicę, dlatego może być stosowana w leczeniu jaskry zamkniętego i otwartego kąta przesączania. Zwężenie źrenicy następuje po 15-30 minut od aplikacji. Obecnie, z powodu licznych działań niepożądanych, pilokarpina w leczeniu jaskry jest zastępowana przez nowsze, bezpieczniejsze leki.

Może być używana jako odtrutka w zatruciach atropiną, ponieważ wykazuje w stosunku do niej działanie antagonistyczne.

Pilokarpina rozszerza naczynia krwionośne w skórze głowy, co przyczynia się do lepszego ukrwienia i odżywienia cebulek włosów, co czyni ją skutecznym lekiem przeciw łysieniu. W recepturze aptecznej spotykane są wcierki do włosów z pilokarpiną pobudzające wzrost włosów.

Przeciwwskazania: zapalenie tęczówki, ciałka rzęskowego lub rogówki, czyli stany w których zwężenie źrenicy jest niekorzystne, ciąża i okres karmienia piersią.

Działania niepożądane: nasilone pocenie i ślinienie, możliwe upośledzenie zdolności adaptacji gałki ocznej do ciemności i zmniejszenie ostrości widzenia – wskazana szczególna ostrożność w prowadzeniu pojazdów i maszyn.

Rozpuszczalność

rozpuszczalny w wodzie

Gęstość

nie dotyczy

Trudności/ niezgodności

nie dotyczy

Dawka max.

sprawdź tutaj

Przykłady recept

Rp. Frictio pro capilis

Resorcini   1,0

Pilocarpini   0,5

Ol. Ricini   3,0

Tinct. Chinae   5,0

Tinct. Capsici   4,0

Vit. B6   5 amp.

Spiritus Vini   ad   100,0

M.f. solutio

Dodatkowe informacje

Do sporządzanych w aptece wcierek do włosów z pilokarpiną koniecznie należy dołączyć etykietę “Trucizna”, tak jak w przypadku wszystkich innych substancji silnie działających przepisanych w preparatach do użycia zewnętrznego.

Źródła

  1. Karta charakterystyki produktu
  2. O. Sierpniowska, Tonik na porost włosów, Aptekarz Polski, 2009
  3. Ulotka produktu leczniczego

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.