sprawozdawczość leków recepturowych od 1 czerwca 2017

Raportowanie leków recepturowych do NFZ od 1 czerwca ’17- ZMIANY

1 czerwca 2017 r. wchodzi w życie Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 24 maja 2017 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie informacji gromadzonych przez apteki oraz informacji przekazywanych Narodowemu Funduszowi Zdrowia.

Rozporządzenie do pobrania ze strony Naczelnej Izby Aptekarskiej – Otwórz link w nowym oknie

Oznacza to również zmiany w kwestii sprawozdawczości leków recepturowych. Zgodnie z nowymi zasadami do NFZ należy przekazywać m.in.:

  • dane dotyczące osoby, która wykonała lek recepturowy (numer PWZ – farmaceuci, PESEL – technicy)
  • dane dotyczące osoby, która zrealizowała receptę (numer PWZ – farmaceuci, PESEL – technicy)
  • datę i godzinę przyjęcia recepty do realizacji oraz wydania, a w przypadku leku recepturowego datę i godzinę jego wykonania
  • kod postaci leku recepturowego
  • dla każdego leku recepturowego sprawozdawane są ilości i wartości użytych składników w określonych jednostkach miary. W przypadku leków gotowych op [opakowanie] lub g [gram]; surowców farmaceutycznych – g [gram], ml [mililitr] lub szt [sztuka]; opakowań bezpośrednich – szt [sztuka]
  • kod EAN lub GTIN (jeśli posiada) każdego składnika leku
  • wartość użytego leku gotowego, surowca farmaceutycznego, opakowania bezpośredniego

Firma Kamsoft odpowiednio wcześnie zareagowała na zmiany, co zaowocowało aktualizacją programu. Dzięki temu  możemy dostosować się do nowych przepisów minimalnym nakładem sił. Konieczne jest jednak uporządkowanie kart towarowych poszczególnych surowców farmaceutycznych.

Jak przenieść recepturę na nowe karty w programie KAMSOFT KS Apteka?

Jeśli ominęło Cię szkolenie prowadzone przez Kamsoft, a nie masz pojęcia jak się do tego zabrać wejdź na stronę OIA Kraków. Tam w zakładce aktualność odszukaj wpis z dnia 09 czerwca 2017 “Warsztaty – receptura i zamówienia” i pobierz prezentację/instrukcję Receptura (pdf). Możliwe, że wpis będzie mial inną datę ale jak dobrze poszukasz to na pewno znajdziesz.

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.