Właściwości fizykochemiczne
Ciało stałe barwy brunatnożółtej w postaci błyszczących łusek lub proszku.
Synonimy
Argentum proteinicum, Protargol, Prorgol, białczan srebra, proteinian srebra
Postaci leku recepturowego
roztwory, krople do oczu, krople do nosa, maści
Działanie/zastosowanie
Proteinian srebra wykazuje działanie antyseptyczne i przeciwzapalne, stosowany miejscowo w laryngologii, dermatologii, okulistyce oraz urologii. Działa m.in. na bakterie Staphylococcus aureus oraz drobnoustroje z rodzaju Streptococcus, Pseudomonas i Escherichia.
Znalazł zastosowanie w leczeniu licznych stanów chorobowych m.in. rzeżączki, chorób błony śluzowej nosa, infekcji gardła, zapalenia ucha środkowego, zapalenia pęcherza moczowego czy zapalenia spojówek i powiek.
Nie działa w infekcjach wywołanych przez wirusy.
Rozpuszczalność
rozpuszczalny w wodzie
Gęstość
nie dotyczy
Trudności/ niezgodności
Proteinian srebra powoduje liczne niezgodności recepturowe:
- wydziela się pod wpływem elektrolitów takich jak siarczan cynku, kwas borny, kwas solny czy roztwory alkaloidów; substancje należy wydać osobno po konsultacji z lekarzem
- wydziela się też pod wpływem chlorku sodu, który pełni rolę środka izotonizującego; należy zmienić środek izotonizujący na 1,6% roztwór azotanu potasu (w kroplach do oczu) lub 5% roztwór glukozy (w kroplach do nosa)
- może wytrącać się z czopków sporządzonych na oleju kakaowym; należy najpierw wykonać koloidalny roztwór protargolu, a następnie dodać niewielką ilość lanoliny i zemulgować w oleju
- rozpuszczanie protargolu nie należy do najłatwiejszych; konieczne jest rozsypanie substancji cienką warstwą na powierzchni wody i pozostawienie do rozpuszczenia, powstający roztwór należy czasem zamieszać, roztworów proteinianu srebra nie należy sączyć.
Dawka max.
Przykłady recept
Rp.
Sol. 2% Protargol 10,0
M.f. guttae
D.S. krople do nosa
Dodatkowe informacje
nie dotyczy
Źródła
- Karta charakterystyki produktu
- R. Kasperek, Trudności i niezgodności recepturowe, Aptekarz Polski, 2016