Srebro koloidalne – Argentum colloidale

Właściwości fizykochemiczne

Ciało stałe barwy ciemnozielonej o dostrzegalnym zapachu.

Synonimy

Argentum colloidale, Collargol, srebro koloidalne

Postaci leku recepturowego

krople do oczu, krople do nosa, roztwory, maści, zasypki

Działanie/zastosowanie

Srebro koloidalne może być stosowane wyłącznie zewnętrznie. Wykazuje działanie przeciwdrobnoustrojowe, spektrum jego działania obejmuje m.in. bakterie z rodzaju Staphylococcus, Streptococcus, Pseudomonas i Escherichia.

Wspomaga regenerację tkanki nabłonkowej, działa ściągająco na skórę, a w większych stężeniach ma działanie przyżegające. Collargol stosowany jest jako środek antyseptyczny w okulistyce, dermatologii oraz urologii.

Obecnie najczęściej stosowany jest w postaci kropli i maści do oczu.

Działania niepożądane: przesuszenie gałki ocznej (w przypadku leków do oczu), reakcje nadwrażliwości takie jak pokrzywka czy świąd, w przypadku przewlekłego używania preparatów ze srebrem koloidalnym może dojść do stanu zwanego srebrzycą (argyria), który objawia się zmianą koloru skóry na siny w miejscach narażonych na działanie promieni słonecznych, może być stanem tymczasowym, ustępującym po odstawieniu leku.

Rozpuszczalność

rozpuszczalny w wodzie

Gęstość

nie dotyczy

Trudności/ niezgodności

Koloidalne srebro powoduje liczne niezgodności recepturowe:

  • wydziela się pod wpływem elektrolitów takich jak siarczan cynku, kwas borny, kwas solny czy roztwory alkaloidów; substancje należy wydać osobno po konsultacji z lekarzem
  • wydziela się też pod wpływem chlorku sodu, który pełni rolę środka izotonizującego; należy zmienić środek izotonizujący na 1,6% roztwór azotanu potasu (w kroplach do oczu) lub 5% roztwór glukozy (w kroplach do nosa)
  • rozpuszczanie koloidalnego srebra nie należy do najłatwiejszych; konieczne jest rozsypanie substancji cienką warstwą na powierzchni wody i pozostawienie do rozpuszczenia, powstający roztwór należy czasem zamieszać, roztworów srebra nie należy sączyć.

Dawka max.

sprawdź tutaj

Przykłady recept

Rp. Unguentum Collargoli

Argenti coll.   15,0

Aquae dest.   5,0

Adipis benzoati   73,0

Cera flava   7,0

M.f. unguentum

Rp.

1% Sol. Collargoli   10,0

M.f. gtt.

Rp.

Collargoli   0,05

Vaselini ophthalm.   10,0

M.f. ungunetum

D.S. maść na powieki

Dodatkowe informacje

nie dotyczy

Źródła

  1. Karta charakterystyki produktu
  2. Hyok Bu Kwon, Joon Ho Lee, Seung Ho Lee, Ai Young Lee, Jong Sun Choi, Yeon Soon Ahn, A Case of Argyria Following Colloidal Silver Ingestion, Annals of dermatology, 2009

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.