etanol wycena

Jak wyceniać etanol w recepturze? – wytyczne wojewódzkiego Konsultanta Farmacji

Wytyczne wojewódzkiego Konsultanta w dziedzinie Farmacji aptecznej ws. prawidłowego wykonania recept zawierających w swoim składzie etanol z dnia 22.06.2017. [interpretacja]

Na co zwrócić uwagę?

 • prawidłowe odczytanie stężenia etanolu  na recepcie
  • 70% Spir. Vini – oznacza % wagowy (m/m), czyli liczbę gramów czystego etanolu na 100 g roztworu
   • Przykład: Korzystając z naszego kalkulatora w punkcie [c] Jaki r-r etanolu chcesz otrzymać? należy wybrać wartość 77° (70.06% m/m)
  • 70° Spir. Vini lub 70% (V/V) Spir. Vini – oznacza % objętościowy (V/V), czyli liczbę ml czystego etanolu na 100 g roztworu
   • Przykład: Korzystając z naszego kalkulatora w punkcie [c] Jaki r-r etanolu chcesz otrzymać? należy wybrać wartość 70° (62.39% m/m)
 • prawidłowe odczytanie stężenia etanolu pro receptura widniejącego na opakowaniu producenta i zastosowanie tego stężenia w obliczeniach
  • Etanol pochodzący od różnych producentów różni się często stężeniem. Używanie do obliczeń każdorazowo wartości Etanol 96% (V/V) –  93,84% (m/m) może prowadzić do błędów w obliczeniach.
  • Moc etanolu pro receptura podawana jest w procentach objętościowych (% V/V lub °) i/lub procentach wagowych (% lub % m/m) – wspomniane sposoby zapisu nie są równoznaczne.

 

Co jeśli lekarz nie zastosował oznaczenia % lub ° przy nazwie Spir. Vini, zapisał oznaczenie w niepełnej postaci/nieczytelnie?

Należy skonsultować taki przypadek z odpowiedzialnym za daną receptę lekarzem, a na rewersie recepty umieścić informację na temat ustalonego z lekarzem użytego stężenia etanolu.

 

Czy istnieje sposób na szybkie a zarazem dokładne i zgodne z wytycznymi przeliczanie etanolu w recepturze?

Sprawdź nasz kalkulator etanolu


Treść pisma – otwórz w nowym oknie

Źródło warszawa.oia.org.pl

2 thoughts to “Jak wyceniać etanol w recepturze? – wytyczne wojewódzkiego Konsultanta Farmacji”

 1. Przecież to niedorzeczne. Od zawsze % na recepcie znaczył % objętościowy. Tak podają wszystkie podręczniki!!! Co to za interpretacja konsulatnta!!!!

  Czyli wg tej interpretacji, jak lekarz zapisuje na recepcie 70% Spir. Vini, to już nie można używać ETANOLU 70% każdego z trzech producentów, bo jest to ok. 62% m/m. Czyli po co ten etanol 70% będzie jeszcze potrzebny.

  Większej głupoty i zamieszania to jeszcze nie widziałam.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.