etanol wycena

Jak wyceniać etanol w recepturze? – wytyczne wojewódzkiego Konsultanta Farmacji

[Aktualizacja 11.12.2018] Uwaga Interpretacja przedstawiona w poniższym artykule jest nieaktualna. Sprawdź nowe wytyczne z dnia 10.12.2018kliknij tutaj


Wytyczne wojewódzkiego Konsultanta w dziedzinie Farmacji aptecznej ws. prawidłowego wykonania recept zawierających w swoim składzie etanol z dnia 22.06.2017. [interpretacja]

Na co zwrócić uwagę?

  • prawidłowe odczytanie stężenia etanolu  na recepcie
    • 70% Spir. Vini – oznacza % wagowy (m/m), czyli liczbę gramów czystego etanolu na 100 g roztworu
      • Przykład: Korzystając z naszego kalkulatora w punkcie [c] Jaki r-r etanolu chcesz otrzymać? należy wybrać wartość 77° (70.06% m/m)
    • 70° Spir. Vini lub 70% (V/V) Spir. Vini – oznacza % objętościowy (V/V), czyli liczbę ml czystego etanolu na 100 g roztworu
      • Przykład: Korzystając z naszego kalkulatora w punkcie [c] Jaki r-r etanolu chcesz otrzymać? należy wybrać wartość 70° (62.39% m/m)
  • prawidłowe odczytanie stężenia etanolu pro receptura widniejącego na opakowaniu producenta i zastosowanie tego stężenia w obliczeniach
    • Etanol pochodzący od różnych producentów różni się często stężeniem. Używanie do obliczeń każdorazowo wartości Etanol 96% (V/V) –  93,84% (m/m) może prowadzić do błędów w obliczeniach.
    • Moc etanolu pro receptura podawana jest w procentach objętościowych (% V/V lub °) i/lub procentach wagowych (% lub % m/m) – wspomniane sposoby zapisu nie są równoznaczne.

 

Co jeśli lekarz nie zastosował oznaczenia % lub ° przy nazwie Spir. Vini, zapisał oznaczenie w niepełnej postaci/nieczytelnie?

Należy skonsultować taki przypadek z odpowiedzialnym za daną receptę lekarzem, a na rewersie recepty umieścić informację na temat ustalonego z lekarzem użytego stężenia etanolu.

 

Czy istnieje sposób na szybkie a zarazem dokładne i zgodne z wytycznymi przeliczanie etanolu w recepturze?

Sprawdź nasz kalkulator etanolu


Treść pisma – otwórz w nowym oknie

Źródło warszawa.oia.org.pl

6 thoughts to “Jak wyceniać etanol w recepturze? – wytyczne wojewódzkiego Konsultanta Farmacji”

  1. Przecież to niedorzeczne. Od zawsze % na recepcie znaczył % objętościowy. Tak podają wszystkie podręczniki!!! Co to za interpretacja konsulatnta!!!!

    Czyli wg tej interpretacji, jak lekarz zapisuje na recepcie 70% Spir. Vini, to już nie można używać ETANOLU 70% każdego z trzech producentów, bo jest to ok. 62% m/m. Czyli po co ten etanol 70% będzie jeszcze potrzebny.

    Większej głupoty i zamieszania to jeszcze nie widziałam.

    1. Konsultant jedzie według przepisów, a według przepisów mamy:

      “1. Ilość surowca farmaceutycznego przeznaczonego do sporządzania leku recepturowego określa się cyframi arabskimi, wagowo(!!!), w systemie metrycznym lub wykorzystując jednostki międzynarodowe, z tym że:
      1) ilość surowca płynnego można podawać w kroplach lub mililitrach;
      2) ilość surowca będącego środkiem obojętnym, przeznaczonym do nadania odpowiedniej postaci leku można oznaczyć wyrazami “ilość odpowiednia”, „quantum satis” albo „q.s.”.”

      1. Tam nie ma ani słowa o stężeniu tylko o ilości. Problem jest w wyrażaniu stężeń, bo nagle wszystkim się zachciało wywrócić do góry nogami system, który opierał się na stężeniach objętościowych etanolu. To jest krok do tyłu i widać wyraźnie brak znajomości zagadnienia u konsultanta wojewódzkiego. Proponuję odmierzać wazelinę cylindrem miarowym a siarczan magnezu piknometrem. Życzę powodzenia.

  2. Państwa interpretacja jest błędna.
    Konsultant wskazał co oznacza zapis 70% (v/v) i 70% (m/m).
    Nie rozpatrywał co oznacza 70% bez doprecyzowania jaki to rodzaj procentu.
    W recepturze 70° = 70% i jest to zawsze procent objętościowy – z wyjątkiem sytuacji, gdy lekarz zapisze na recepcie (m/m).

    1. @FARMACEUTA, w wypowiedzi konsultanta załączonej w powyższym artykule możemy przeczytać:
      “W przypadku jeśli na recepcie widnieje zapis:
      – “70% Spir. Vini” wówczas przyjmujemy, że osobie ordynującej chodziło o % wagowy (m/m),
      czyli liczbę gramów etanolu czystego na 100 g roztworu;”

      Dokładnie w tym fragmencie konsultant rozpatruje et70% bez doprecyzowania jaki to rodzaj procentu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.