etanol wycena

Jak wyceniać etanol w recepturze? – wytyczne wojewódzkiego Konsultanta Farmacji

Wytyczne wojewódzkiego Konsultanta w dziedzinie Farmacji aptecznej ws. prawidłowego wykonania recept zawierających w swoim składzie etanol z dnia 22.06.2017. [interpretacja]

Na co zwrócić uwagę?

 • prawidłowe odczytanie stężenia etanolu  na recepcie
  • 70% Spir. Vini – oznacza % wagowy (m/m), czyli liczbę gramów czystego etanolu na 100 g roztworu
   • Przykład: Korzystając z naszego kalkulatora w punkcie [c] Jaki r-r etanolu chcesz otrzymać? należy wybrać wartość 77° (70.06% m/m)
  • 70° Spir. Vini lub 70% (V/V) Spir. Vini – oznacza % objętościowy (V/V), czyli liczbę ml czystego etanolu na 100 g roztworu
   • Przykład: Korzystając z naszego kalkulatora w punkcie [c] Jaki r-r etanolu chcesz otrzymać? należy wybrać wartość 70° (62.39% m/m)
 • prawidłowe odczytanie stężenia etanolu pro receptura widniejącego na opakowaniu producenta i zastosowanie tego stężenia w obliczeniach
  • Etanol pochodzący od różnych producentów różni się często stężeniem. Używanie do obliczeń każdorazowo wartości Etanol 96% (V/V) –  93,84% (m/m) może prowadzić do błędów w obliczeniach.
  • Moc etanolu pro receptura podawana jest w procentach objętościowych (% V/V lub °) i/lub procentach wagowych (% lub % m/m) – wspomniane sposoby zapisu nie są równoznaczne.

 

Co jeśli lekarz nie zastosował oznaczenia % lub ° przy nazwie Spir. Vini, zapisał oznaczenie w niepełnej postaci/nieczytelnie?

Należy skonsultować taki przypadek z odpowiedzialnym za daną receptę lekarzem, a na rewersie recepty umieścić informację na temat ustalonego z lekarzem użytego stężenia etanolu.

 

Czy istnieje sposób na szybkie a zarazem dokładne i zgodne z wytycznymi przeliczanie etanolu w recepturze?

Sprawdź nasz kalkulator etanolu


Treść pisma – otwórz w nowym oknie

Źródło warszawa.oia.org.pl

5 thoughts to “Jak wyceniać etanol w recepturze? – wytyczne wojewódzkiego Konsultanta Farmacji”

 1. Przecież to niedorzeczne. Od zawsze % na recepcie znaczył % objętościowy. Tak podają wszystkie podręczniki!!! Co to za interpretacja konsulatnta!!!!

  Czyli wg tej interpretacji, jak lekarz zapisuje na recepcie 70% Spir. Vini, to już nie można używać ETANOLU 70% każdego z trzech producentów, bo jest to ok. 62% m/m. Czyli po co ten etanol 70% będzie jeszcze potrzebny.

  Większej głupoty i zamieszania to jeszcze nie widziałam.

  1. Konsultant jedzie według przepisów, a według przepisów mamy:

   „1. Ilość surowca farmaceutycznego przeznaczonego do sporządzania leku recepturowego określa się cyframi arabskimi, wagowo(!!!), w systemie metrycznym lub wykorzystując jednostki międzynarodowe, z tym że:
   1) ilość surowca płynnego można podawać w kroplach lub mililitrach;
   2) ilość surowca będącego środkiem obojętnym, przeznaczonym do nadania odpowiedniej postaci leku można oznaczyć wyrazami „ilość odpowiednia”, „quantum satis” albo „q.s.”.”

 2. Państwa interpretacja jest błędna.
  Konsultant wskazał co oznacza zapis 70% (v/v) i 70% (m/m).
  Nie rozpatrywał co oznacza 70% bez doprecyzowania jaki to rodzaj procentu.
  W recepturze 70° = 70% i jest to zawsze procent objętościowy – z wyjątkiem sytuacji, gdy lekarz zapisze na recepcie (m/m).

  1. @FARMACEUTA, w wypowiedzi konsultanta załączonej w powyższym artykule możemy przeczytać:
   „W przypadku jeśli na recepcie widnieje zapis:
   – „70% Spir. Vini” wówczas przyjmujemy, że osobie ordynującej chodziło o % wagowy (m/m),
   czyli liczbę gramów etanolu czystego na 100 g roztworu;”

   Dokładnie w tym fragmencie konsultant rozpatruje et70% bez doprecyzowania jaki to rodzaj procentu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.