Dlaczego warto zamawiać surowce do receptury w najmniejszych dostępnych opakowaniach?

1. Zapewnienie jałowości sporządzanych leków recepturowych

Tylko użycie surowca bezpośrednio po otwarciu zapewnia zachowanie jałowości substancji w warunkach aptecznych. W przypadku antybiotyków sprawa jest bardzo prosta, gdyż na rynku dostępne są opakowania 0.5 g (np. Chloramfenikol Fagron) i 1.0 g (większość producentów). W przypadku podłoży używanych do sporządzania leków w warunkach jałowych w celu ograniczenia otwierania pojemnika można korzystać z opakowań 100 g (również powszechnie dostępne dla większości rodzajów).

Przeczytaj także Zasady sporządzania leków recepturowych z antybiotykami

2. Ograniczenie strat wody do receptury

Po otwarciu pojemnika z wodą do receptury, jego zawartość należy zużyć w ciągu 16 godzin. Zamawianie najmniejszych opakowań 100 g pozwoli zminimalizować straty związane z przeterminowaniem się wody po otwarciu oraz zapewni odpowiednią jakość sporządzanego leku.

Przeczytaj także Woda do receptury – Aqua pro usu officinale

3. Większy zysk apteki

Surowce do receptury w mniejszych opakowaniach mają dużo wyższą cenę. Biorąc pod uwagę fakt, że większość recept na leki recepturowe jest refundowana pacjent płaci za każdym razem taką samą cenę ryczałtową. Korzystając z najmniejszych opakowań surowców zwiększamy rzeczywistą wartość recepty a tym samym zysk apteki, pacjent nie odczuwa zmiany.

Przeczytaj także Czy receptura apteczna się opłaca? #1

 

Korzyść dla pacjenta – lek o wysokiej jakości

Korzyść dla apteki – większy zysk

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.